Spinning

 

O spinningu

Tréninkový program později nazývaný SPINNING® si pro sebe vytvořil dálkový cyklista Jonathan Goldberg, známý jako Johnny G. v 80. letech 20. století. Trénoval ve své garáži zejména na Race Across America (nonstop téměř 5 000 km). To jasně hovoří o tom, k čemu byla a je tato aktivita určena. Pro cyklisty je to ideální způsob tréninku, když není vhodné počasí, zejména v zimním období. SPINNING® však není jen pro aktivní cyklisty.
Zásadní je totiž „volnost jízdy“. Každý je tu pouze sám za sebe a zátěž (odpor setrvačníku kola) si nastavuje dle svých schopností a potřeb. Proto lze jednoznačně prohlásit, že SPINNING® zvládne úplně každý.
Navíc je třeba zdůraznit, že jízda na stacinárním kole je zcela bezpečná a nezatěžuje nosné klouby. Je to tedy výborný způsob, jak sportovat i v případě, že již nelze například běhat či hrát kolektivní hry. Ať již pro následky úrazů, nadváhu či ve vyšším věku. Jízda na „rotopedu“ je jednou z nejlepších vytrvalostních aerobních aktivit pro lidi ve středním a vyšším věku. Právě pro ně je nesmírně důležitá pravidelná pohybová aktivita, která má velice příznivé účinky jak na psychiku, tak prakticky na celý organismus. Při hodinách pod vedením instruktora je navíc zábavná a má určitě i společenský význam.


Co si vzít sebou na lekci SPINNINGU®

Spinnery jsou vždy vybaveny pedály s klipsnami a nášlapným systémem SPD. Proto si můžete vzít cyklistické tretry s tímto systémem nebo boty s pevnější podrážkou jako pro jízdu na kole. Oblečení spíše lehčí a letního typu; krátké kalhoty, tílko, tričko, cyklistický dres. Lze očekávat, že se budete více či méně potit, proto si vezměte menší ručník na utírání potu při jízdě. Dále láhev s pitím, spinnery jsou vybaveny košíkem pro bidony. A také osobní potřeby pro následné osprchování.

Pro nováčky – průběh 1. lekce v HRADECKÉM SPINNING® KLUBU

Instruktor vám nastaví správnou polohu sedla a seznámí vás s principem spinneru a jeho ovládáním. Na začátku lekce je po několik minut rozjetí s lehkou zátěží. Během lekce se pak střídají jednotlivé styly jízdy na spinneru. Instruktor vám vše vysvětlí a i během lekce pomůže zvládnout správné provedení technik. Na konci lekce je vyjetí, zklidnění a následné protažení.